۲۰۵۷ بازدید انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۸

امروز در فارس

نخستین هفته قرآن و عترت کشور آغاز شد/ اعلام فراخوان جشنواره‌‌ها در ۸ استان

علی حفیظی، دبیر اجرایی هفته‌های قرآن و عترت کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، از اعلام فراخوان‌های جشنواره‌های رقابتی هفته‌های قرآن و عترت در 8 استان میزبان این هفته‌ها خبر داد و گفت: تمام پوسترها و فراخوان‌های این بخش در استان‌های کرمانشاه، فارس، اردبیل، سیستان و بلوچستان، مازندران، ایلام، کردستان و جنوب استان کرمان چاپ و توزیع شده است.

اشاره به زمان‌های برگزاری این هفته‌ها در 8 استان

وی با تصریح اینکه زمان‌های برگزاری این هفته‌ها در استان‌های مذکور متفاوت است، گفت: فارس نخستین استانی است که هفته قرآن و عترت را در تاریخ 18 تا 24 آذرماه برگزار خواهد کرد و بعد از آن جنوب کرمان از 28 آذر تا اول دی، کردستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه نیز به‌صورت همزمان 26 دی تا 2 بهمن، مازندران هفته اول بهمن، اردبیل 3 تا 8 بهمن و ایلام 5 تا 11 بهمن‌ماه میزبان هفته قرآن و عترت خواهند بود.

حفیظی با بیان اینکه هفته قرآن و عترت در 8 استان کشور در 12 رشته شامل 8 بخش رقابتی و 4 بخش غیررقابتی در سال جاری برگزار خواهد شد، افزود: علاوه بر این برخی از برنامه‌های مختلف نیز خارج از این بخش‌ها به ابتکار خود استان‌ها برگزار می‌شوند.

علاقه‌مندان 8 استان به سایت معرفی شده هفته‌ها مراجعه کنند

دبیر اجرایی هفته‌های قرآن و عترت کشور ابراز کرد: علاقه‌مندان در 8 استان با مراجعه به سایت معرفی شده در فراخوان و پوستر جشنواره‌های قرآنی هر استان می‌توانند آثار خود را با با آن شرایطی که ذکر شده است، برای دبیرخانه اجرایی هفته قرآن و عترت همان استان ارسال کنند.

وی با اشاره به بخش‌های رقابتی هفته قرآن و عترت در استان‌ها گفت: جشنواره شعر و ادبیات قرآنی، مسابقه آواها و نغمات، جشنواره هنرهای تجسمی، جشنواره صنایع دستی، جشنواره هنرهای نمایشی، نمایشنامه‌نویسی، جشنواره فیلم و فیلمنامه‌نویسی، مسابقه پایان‌نامه‌ها و مقالات و مسابقات تلاوت و حفظ قرآن کریم 8 بخش رقابتی هفته قران و عترت هستند.

حفیظی همچنین، برپایی فروشگاه و نمایشگاه قرآن و عترت، برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های علمی، تجلیل از فعالان قرآنی استان، نصب المان‌های شهری در سطح شهر و یا نامگذاری میادین و خیابان‌ها با نام‌های قرآن و عترت را از جمله بخش‌های غیررقابتی هفته‌های مذکور عنوان کرد.

دبیر اجرایی هفته‌های قرآن و عترت کشور عنوان کرد: علاوه بر این‌ها یکسری برنامه‌ها نیز به ابتکار خود استان‌ها برگزار می‌شود به عنوان مثال برگزاری یادواره شهدای قرآن و عترت، زنگ انشای قرآن و عترت در مدارس، محافل انس با قرآن، کرسی‌های تلاوت و تفسیر، برگزاری کارگاه‌های هنری ورک شاپ، افتتاح و تکریم و تقویت موضوع قرآن و عترت در برخی از استان‌ها برگزار خواهد شد.

سطح تمام جشنواره‌های هفته قرآن و عترت در استان‌ها، استانی است

وی با بیان اینکه سطح تمام جشنواره‌های هفته قرآن و عترت در استان‌ها، استانی است، گفت: به دلیل اینکه هدف برپایی این هفته‌ها ارائه همه جانبه توانمندی‌های یک استان و کشف استعدادهای آن‌هاست به همین دلیل این جشنواره‌ها طوری طراحی شده که سطحشان استانی باشد.

حفیظی با تصریح اینکه نخستین هفته قرآن و عترت کشور امروز 18 آذر در فارس آغاز به کار خواهد کرد، گفت: مراسم افتتاحیه رسمی این هفته ساعت 9 صبح روز پنج‌شنبه، 19 آذر همزمان با رحلت پیامبر مکرم اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) برگزار خواهد شد البته قرار بود این مراسم با حضور وزیر ارشاد برگزار شود که هنوز قطعی نشده است اما در هر صورت معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد حتماً حضور دارد ضمن اینکه یکسری میهمانان نظیر معاونان برخی وزرا و استاندار و نماینده ولی در استان فارس نیز حضور خواهند داشت.

برآیند هفته قرآن و عترت ایجاد موج قرآنی در یک هفته است

دبیر اجرایی هفته‌های قرآن و عترت کشور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برآیند هفته قرآن و عترت ایجاد موج قرآنی در یک هفته است، گفت: در این راستا برآیند برنامه‌ها و جشنواره‌های هفته قرآن و عترت در طی یک هفته در نمایشگاه‌های این هفته ارائه خواهد شد.

وی در پایان بیان کرد: آثار برتر هر استان در هر بخش رقابتی این هفته‌ها یک بار نیز در تهران به صورت ملی داوری می‌شوند و آثار برگزیده این بخش نیز در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم سال آینده به نمایش درخواهد آمد.

Share