۱۹۷۹ بازدید انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۶

حاجی شریف

چاپ قرآن دوباره پیشی گرفت،‌ ۲ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۳۰۰ نسخه در شش ماه نخست سال

معاون نظارت بر چاپ و نشر سازمان دارالقرآن الکریم از افزایش چاپ قرآن در شش ماه نخست سال نسبت به سال‌های گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ در سال‌های گذشته با بحرانی شدن مشکلات اقتصادی در صنعت چاپ و نشر،‌ احمد حاجی شریف معاون نظارت بر چاپ و نشر سازمان دارالقرآن الکریم در گفت‌وگو‌های متعددی از کاهش شمارگان انتشار قرآن‌ انتقاد کرده و آن را به منزله به صدا درآمدن زنگ خطری برای مسئولان عنوان کرد.

حاجی‌شریف معتقد بود چاپ قرآن از 11 تا 12 میلیون نسخه در سال به زیر یک میلیون نسخه رسیده است و این یعنی فاجعه. کاهش شمارگان چاپ قرآن که مهمترین دلیل آن افزایش قیمت کاغذ و بیکاری در صنعت چاپ بود،‌ در فاصله سال‌های 90 تا 93 ادامه یافت و با وجود تکرار چندین باره این تذکر از سوی مسئولان شاهدی بر افزایش آن پیدا نشد اما در طول یک سال گذشته که بازار کاغذ ثبات نسبی را در قیمت‌ها شاهد است،‌ وضعیت چگونه بوده است؟ برای پاسخ به این پرسش خبرگزرای تسنیم با حاجی شریف گفت‌وگو کرده است.

حاجی‌شریف از انتشار افزایش چاپ قرآن کریم در شش ماه ابتدای سال جاری خبر داده و می‌گوید: در 6 ماه گذشته وضعیت چاپ قرآن نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر شده است. ما در مجموعه در سال 93 یک میلیون و 176 هزار و 900 نسخه قرآن چاپ شده داشتیم که این رقم در شش ماه ابتدایی سال 94 به دو میلیون و 226 هزار و 300 نسخه رسیده است.

وی ادامه می‌دهد:‌ با وجود افزایش تعداد نسخه‌های چاپ شده قرآن ما هنوز با آنچه که باید داشته باشیم،‌ فاصله بسیار داریم،‌ در سال‌های پایانی دهه 80 در ایران سالانه 11 تا 12 میلیون نسخه قرآن در ایران به چاپ می‌رسیده است اما پس از برداشته شدن یارانه کاغذ و حمایت‌های چاپ این رقم کاهش قابل توجهی پیدا کرد.

حاجی شریف در پاسخ به اینکه 12 میلیون نسخه در سال کاربری لازم را نیز داشته است،‌ یا خیر؟ گفت:‌ بله،‌ اگر تقاضا وجود نداشته باشد،‌ چاپ نخواهد شد،‌ در آن سال‌ها در مساجد طرح نور راه‌اندازی شده بود و از این قرآن‌ها استفاده کردند،‌ طبعا اکنون نیز نیاز به قرآن‌های چاپ جدید داریم،‌ چرا که قرآن‌های مساجد اکثرا کهنه شده است و نیاز به چاپ قرآن‌های جدید داریم.

وی با اشاره به چاپ قرآن کریم در مهر و آبان سال جاری نیز گفت:‌ تعداد مجوزهای صادره چاپ قرآن در مهر 144 هزار نسخه بوده است که از این تعداد 107 هزار و 500 نسخه مجوز توزیع دریافت کرده‌اند. هم‌چنین در آبان 167 هزار نسخه مجوز چاپ صدر شده که تعداد 127 هزار جلد مجوز توزیع دریافت کرده‌اند.

Share