۳۴۰ بازدید انتشار : ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۵ آخرین ویرایش : ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۱

شاهسونی در نشست خبری تصریح کرد:

تربیت ۶۰ هزار حافظ قرآن در بیت‌الاحزان/ اجرای طرح ملی «رحله» در حرم امامین عسکریین

مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) از تربیت قریب ۶۰ هزار حافظ اجزای مختلف قرآن توسط این مؤسسه خبر داد. / چرا جبرئیل امین؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا(سلام الله علیها) به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا شاهسونی، مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) دیروز، ۱۸ شهریورماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز كه به میزبانی خبرگزاری ایكنا برگزار شد، ضمن قدردانی از همكاری‌های جهاد دانشگاهی و این خبرگزاری گفت: مؤسسه بیت‌الاحزان در سال ۷۵ فعالیت خودش را از دهستان خیر روستای ماهفرخان استهبان آغاز كرد.

وی افزود: بیت‌الاحزان فعالیت خود را در ابتدا با كمترین امكانات معنوی و مالی آغاز كرد اما با همت خیران به مرور این امكانات فراهم شد و حافظان قرآن و اساتید قرآنی تربیت شدند و شعب این مؤسسه از سال ۸۶ به نقاط مختلف كشور گسترش پیدا كرد.

فعالیت ۱۹۲ مركز روزانه و شبانه‌روزی در بیت‌الاحزان
شاهسونی با بیان اینكه این مؤسسه هم‌اكنون دارای ۱۸۰ شعبه و ۱۲ مركز شبانه‌روزی حفظ تخصصی قرآن در نقاط مختلف كشور است، از فعالیت حدود ۱۹۲ مركز روزانه و شبانه‌روزی این مؤسسه نیز خبر داد و گفت: حدود یكصد مهد قرآن نیز در دل این شعب‌ روزانه بیت‌الاحزان فعالیت می‌كنند.

آموزش سالانه ۳۰ هزار قرآن‌آموز در شعب بیت‌الاحزان
عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور با تصریح اینكه سالانه قریب ۳۰ هزار قرآ‌ن‌آموز در بیت‌الاحزان آموزش می‌بینند، گفت: مؤسسه بیت‌الاحزان در زمینه‌های عمرانی توفیقات خوبی داشته است و بیش از ۷۰ ساختمان در نقاط مختلف كشور برای فعالیت‌های قرآنی بنا كرده است به طوری که در برخی از استان‌ها، امروزه به عنوان مؤسسه پیش رو در حفظ قرآن كشور شناخته می‌شود.
وی به برگزاری جشنواره تجلیل از حافظان كل قرآن كریم این مؤسسه اشاره كرد و گفت: بزرگترین جشنواره تجلیل از حافظان كل قرآن كریم كشور هر ساله به‌همت این مؤسسه برگزار می‌شود كه امسال هفدهمین دوره آن را برگزار كرده و در آن از ۲۶۰ حافظ كل قرآن كریم تجلیل خواهیم كرد.

لزوم توجه خیران و مسئولان به جشنواره ملی «جبرئیل امین»
شاهسونی با یادآوری اینكه این جشنواره از امسال به نام «جبرئیل امین» نام‌گذاری شده است، گفت: حضرت جبرئیل با وجودی كه واسطه نزول قرآن كریم بوده است اما در هیچ برنامه قرآنی نامی از آن‌ برده نشده بود به همین دلیل نام این جشنواره به نام جبرئیل امین انتخاب شد و امیدواریم كه این جشنواره به ثبت ملی هم برسد و بیشتر مورد توجه خیران و مسئولان قرار گیرد.
وی بیان كرد: با احتساب ۲۶۰ حافظ كل قرآن كه امسال فارغ‌التحفیظ شدند تعداد حافظان كل قرآن تربیت شده توسط این مؤسسه به یك هزار و ۹۱۰ نفر رسیده است و تاكنون قریب ۶۰ هزار حافظ اجزای مختلف قرآن توسط این مؤسسه تربیت شده‌اند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشكل‌های قرآنی فارس اظهار كرد:‌ امسال ركورد بیشترین تعداد حافظان كل قرآن كریم را طی ۱۶ دوره برگزاری این جشنواره ثبت كردیم و در واقع رکورد بیشترین حافظان مربوط به سال گذشته با ۲۴۰ نفر بود که امسال این رکورد به ۲۶۰ نفر افزایش یافت كه از این تعداد ۱۱۰ نفر را حفاظ آقا و ۱۵۰ نفر را حفاظ بانو تشكیل می‌دهند.
وی با تصریح اینكه حفاظ آقا در مراكز شبانه‌روزی حفظ تخصصی قرآن و حفاظ بانو در مراكز روزانه حفظ قرآن تربیت شده‌اند، گفت:‌ حفظ قرآن همراه با آموزش ترجمه و مفاهیم قرآن همراه بوده است و بسیاری از این افراد تحصیل‌كنندگان دانشگاهی هستند و ۱۴ نفر از آنان بانوان و آقایانی هستند كه سال گذشته از عراق به ایران آمدند و طی یكسال موفق به حفظ كل قرآن شدند.

آموزش ۳۶ قرآن‌آموز عراقی در سال جاری در مراكز شبانه‌روزی بیت‌الاحزان
شاهسونی گفت: امسال نیز ۳۶ نفر از كشور عراق در مراكز شبانه‌روزی حفظ تخصصی یكساله قرآن كریم مشغول به حفظ قرآن كریم هستند و در سال آینده فارغ‌التحفیظ خواهند شد.
عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور اظهار كرد: بیشترین آمار حافظان تربیت شده از استان فارس و استان‌های دیگر نظیر خوزستان، خراسان رضوی و قم در رده‌های بعدی قرار دارند و در میان شهرستان‌های فارس نیز شهرستان استهبان نیز بیشترین حافظان قرآن را تربیت كرده است.
شاهسونی با بیان اینكه  این مراسم با حضور لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد، گفت: همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه كشور و فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار فارس و جمعی از مسئولان ارشد استانی میهمانان ویژه این مراسم خواهند بود و در آن علاوه بر سخنرانی اين افراد، برنامه‌های مختلف اجرای حافظان قرآن اجرا خواهد شد.

اجرای طرح ملی رحله در حرم امامین عسكریین
مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) در ادامه به اجرای موفق طرح ملی «رحله» توسط این مؤسسه نیز اشاره كرد و گفت: در سال جاری ۲ هزار نفر در این طرح شركت كردند و امسال این طرح برای نخستین بار در حرم امامین عسكریین (ع) در تابستان امسال اجرا شد كه تا پایان شهریورماه پایان خواهد یافت.

Share